Postavím se za to, co je správné,

i kdybych tam měl stát sám!

Rozhovor Blažko

1. Jak tak sleduji dění v Senátu a jeho kroky, pak nevím, zda ho ještě pokládat za »pojistku demokracie«. Jak se na to díváte vy, přímo zevnitř Senátu?

Nikdy a nikde není v politice žádná pojistka demokracie. Všichni v politice jsou někomu nějak zavázáni. Jen velmi málo z nás nemá postranní ambice. Protože jsem člověk prostého života, nikomu nemusím pochlebovat, za nikoho nemusím bušit do stolu. Proto říkám, co si myslím. Prostě většina kolegů jsou chtě nechtě političtí podnikatelé. Koho chleba jíš… Dokazuje mi to řada z nich, kteří za mnou po mém vystoupení v Senátu k usnesení k Ukrajině, při kterém většina z nich sál opustila a vyslovili mi uznání, že jsem to říci dokázal. Na mou otázku proč tedy nezůstali a odešli byla v podstatě stejná odpověď „ to bych se v klubu odepsal a nebyl bych postaven příštích volbách“.


2. Jste v Senátu v tomto období »černou ovcí«. Jak se k vám chovají vaši kolegové?

Jak kteří. Jak jsem řekl, s celou řadou z nich problémy nemám, Jsou ale tací, se kterými se ani neozdravím. Ne, že bych v sobě neměl slušnost a byl to já, kdo nepozdraví. Ale zdravit a nedostat odpověď? Proč


3. Dovolí se někdo, kromě vás, postavit proti té »jedině demokratické« většině?
Když jsem se po dvou, absencích na jednání pléna z důvodu nemoci vrátil, bylo opět nesmyslné hlasování o usnesení k Ukrajině (to se už stalo jakýmsi evrglínem). Po skončení a vyhlášení výsledku za mnou přišel kolega a říká „Ahoj Jaroslave. Nevšimli jsem si, že už jsi zpátky tady, to mám radost, ale když jsem viděl výsledek hlasování, jeden proti, bylo mi jasné, že už tu jsi. Myslím, že to je nejlepší odpověď na položenou otázku

4. Diskutuje se v Senátu vůbec o něčem jiném, než o sankcích či »pomoci Ukrajině«?
Tyto stupidity se objevují pravidelně. O to se pečlivě stará kolega Fischer. Útokům proti prezidentovi vévodí Němcová a tak bych mohl pokračovat. Pravdou je, že už se nevedou ty litánie při projednávání návrhů zákonů. Přece nebudou peskovat své ministry, jako tomu bylo v případě ministrů Babišovy vlády. Nicméně, k návrhům zákonů se ,samozřejmě, vyjadřovat musíme. Dokonce se stalo něco, co jsme v Senátu doposud nikdy nezažili. V průběhu vystoupení kolegy mu byl vypnut mikrofon aby nebyl slyšet! Nová ukázka představ o demokratickém jednáni vedeni Senátu.

5. A jak je to s problémem inflace, plynem a zdražováním potravin? Nedělá Senát v této věci »mrtvého brouka«?
Obecně platí, že všichni žvaní podobně, tedy o ničem a nevědí, co mají dělat. Ať jde o fialovou vládu, dolní žvanírnu nebo naší horní senátorskou žvanírnu. Je jasně vidět, že všichni kašlou na tzv. prosté lidi, tedy na totální většinu těch, kteří je volili. V tak problémový čas je nutné řešit ekonomický marasmus plošně. Pokud preferujete některého ohrožené skupiny, na mnoha dalších zapomínáte. Pomoc potřebuje 80 % obyvatelstva daňovými úlevami a dalšími instrumenty. Při plošných opatřeních se s tím sice sveze i 20 %, kteří to nepotřebují, ale vždy to je lepší, než aby úředníci při cílených opatřeních zapomínali na mnoho desítek ostatních potřebných. Vzor by si mohli vzít z Amerických firem. Na nedávném San Petěrburském fóru byli účastníci seznámeni se skutečností, že pouze deset procent Amerických firem svou činnost v Ruské federaci ukončilo. To znamená, že devadesát procent jich tam vesele, sankce nesankce podniká dál! Padla tam celá řada dalších velmi zajímavých informací. Kdo je chce najít, najde si je.

6. Mluví se o alternativních palivech. Vím, že vy osobně jste ještě jako starosta Telnice zřídil dokonce »malou vodní elektrárnu« Mimochodem, funguje dodnes? Jakými cestami bychom se měli dát, protože to, co nám předvádí Fialova vláda, může vést jenom do pekel?
Vodní elektrárna je závislá na množství srážek, takže žádná sláva. Jako Telnice jsme byli mezi průkopníky ekologického čili plynového vytápění. Obyvatelé i já jsme byli podvedeni tím, že plyn byl prezentován jako zcela ideální, protože byl laciný a ekologický. Dnes magoři z EU dumají o tom, zda plyn je vůbec ekologický. A krátce po rozvodu plynu po Telnici se začaly ceny plynu pohybovat výš a výš, až do pekla. Ale není nic rozumnějšího než plyn za rozumnou cenu od stabilního dodavatele za dlouhodobě garantované ceny – to bylo z Ruska. A magoři z EU na příkaz USA to ničí. A fialoví magoři z české Strakovy akademie s vyplazeným jazykem se hlásí, že to podporují i v době kdy sedí na záchodě. Já jsem, ostatně jako řada dalších řada odborníků přesvědčen. 6e toto běsnění a sankce neustále vymýšlené a realizované přivedou Evropu k totálnímu kolapsu k cestě do pekel. Bez ruských energií a surovin to jinak dopadnout nemůže. Vědí to a přiznávají i v zahraničí. Jen naše stupidní fialoví panáci poskakují podle toho, jak strýc za velkou louží bičem práská. Nedokáží se vzepřít jako to dokázal skvělý Orbán, premiér, kterého můžeme dnes jen tiše závidět! A cesta z toho? Vzít klobouk do ruky a jít poprosit o to, co všechny ostatní státy Evropy mají. Sjednat přímé dodávky energií z Ruské federace. Snad by tam pochopili, že ne každý z nás je v jedné řadě s fialovýni darebáky a smlouvy podepsali. V opačném případě budou o příštích vánocích nejčastějšími dárky teplé svetry, šály a rukavice. Budeme li ještě na nějaké dárky peníze mít. Fotovolaické panely jistě ano, ale jako doplněk. Tepelná čerpadla? Fajn, ale kolik lidí na ně dneska má? Ve městech teplárny pro dálkový rozvod tepla jsou něco úplně jiného. Tam se bez uhlí nebo plynu neobejdete.

7. A ještě jedna »politická otázka«: Jak vnímáte to, jak se naše země z demokratické (jak o to rády mluví dnešní politické elity) mění pomalu v totalitní, kde pravdou je jen to, co míní vládnoucí elita?
Mýlíte se. Nemění se pomalu, ale hodně rychle! Dokonce i lidé, kteří na tzv. sametové revoluci hodně profesně získali, jsou zklamáni, že se vrací časy jako za normalizace. Jedna pravda dominuje, úředníci vám řeknou co si myslí až v okamžiku, když se rozhlédnou, jestli je náhodou nemůže slyšet nějaký progresivní blb. Moskvu nahradil Washington. Nedivím se tomu, protože lidé jsou tvrdě od rána do noci masírováni propagandou „našich zkorumpovaných sdělovacích prostředků. Podívejte se na Fialův „udavačský zákon“. Neslýchané nabádat lidi k udávání lidí ze svého okolí jen proto, že si drze dovolí říci jiný názor, než je ten jejich. Ostatně i já s tím mám svou zkušenost, když na mne chytrolíni podali trestní oznámení, které musela řešit Policie, pro článek, který si ani pořádně neuměli přečíst. Ano, totalitu tu máme včetně věznění a postihů. Zbývají snad už je popravy!

8. Proč se podle vás pravice dokáže spojit ve slepence typu SPOLU a PirSTAN a levice totéž nedokáže
Protože ultrapravici spojuje byznys, prachy. Každou jejich „ideu“ podporují lidé, kteří z toho budou mít dobré kšefty. Prachy nesmrdí. Levice nemá peníze, protože občané kapitalisté je nepodporují, také je levice pasivní. Proto necítí potřebu se za každou cenu spojit s potenciálními spojenci. I když nemají dost podobné názory. A ještě jeden problém vidím. Subjektů na levé straně ( i když kde je dnes hranice mezi pravým a levým spektrem ) je celá řada. Všichni volají po potřebě sjednotit se, ale všichni ti vedoucí představitelé chtějí být tím jediní a nejvyšším. Této představě, či požadavku spojení odmítají.


9. Blíží se prezidentské volby. Koho z kandidátů byste preferoval a proč?
Většina z nich jsou naprosté nuly nebo nebezpeční hadi. Nejhorší je ten, který zradil svou přísahu, kterou, jako voják Československé armády složil. Za uvedení jeho jména mi nestojí! Vypadá jako manekýn, ale jinak to je z něho primitivní sluha NATO…


10. Jak byste zhodnotil devět a půl roku ve funkci Miloše Zemana?
Zeman měl smůlu, že si dovolil přemýšlet a mluvit bez ohledu na momentální módní politiku. Nakonec ho doslova psychicky uštvali… Jeho jednání v poslední době je pro mne velikým zklamáním. Známe se dlouhá léta, intenzivně jsem pracoval na jeho zvolení, miliony lidí mu volbou vyslovili uznání a důvěru. Obávám se, že tu zklamal. Pro nás nepochopitelně. Řekněte mi, co mám lidem odpovídat na otázky co se s ním stalo, že tak se klaní Fialovi i při těch nejhorších věcech namířených právě proti nim. Já to nevím a je mi to moc líto.